Proč dát dítě k nám

• domácí prostředí
  • zahrada s bazénem
  • veselá mateřská škola se zdravými a spokojenými dětmi
  • dostatek podnětů a činností, které přivedou děti k prožitku a k praktickým zkušenostem
  • společně s dětmi vytváříme hřejivé a útulné prostředí s dostatkem her, činností a zábavy
  • respektujeme jeden druhého, nasloucháme ušima, vidíme očima a cítíme srdcem

Rodiče se aktivně zapojují do společného tvoření s dětmi, pracovních dílen, besídek ke Dni matek. Umožníme jim účast na mikulášských i vánočních nadílkách a karnevalu. Na konci školního roku jsou vyzváni, aby se spolupodíleli na hodnocení a vyjádřili své připomínky, náměty, nápady a přání.

Učitelky pravidelně informují rodiče o jejich dětech, v případě potřeby se souhlasem rodičů zajistí odborné vyšetření v PPP nebo ve SPC. Rodiče se aktivně zapojují do společného tvoření s dětmi, pracovních dílen, besídek ke Dni matek. Umožníme jim účast na mikulášských i vánočních nadílkách a karnevalu.

PSYCHOHYGIENA

• Zachováváme základní režim dne v souladu s přirozenými biorytmy dětí.
  • Umožňujeme pozdější příchody dětí do MŠ a necháme děti pohrát nebo je nenásilně začleníme do probíhajících činností.
  • Dodržujeme předepsaný interval mezi jídlem i každodenní dostatečný pohyb venku
    za příznivého počasí i za mírného deště v gumákách a pláštěnkách v rámci otužování.
  • Reagujeme na zhoršený stav ovzduší.
  • Děti, které zůstávají v MŠ po obědě, se ukládají k odpočinku. Po zklidnění organismu se nespícím dětem v rámci možností nabízejí klidné a nehlučné hry nebo jiné aktivity.
  • Nové děti postupně a nenásilně začleňujeme do kolektivu a prostředí MŠ.
  • Spravedlivým a citlivým přístupem předcházíme vzniku pocitů křivd a viny.
  • Potlačujeme soupeření mezi dětmi, vyzdvihujeme vzájemnou pomoc, kamarádství
    a přátelské řešení konfliktních situací.
  • Děti jsou seznamovány s jasnými pravidly chování ve skupině pomocí obrázkových piktogramů.

NADSTANDARDNÍ AKTIVITY

• pracovní dílny a besídky pro děti a rodiče
  • předplavecký výcvik pro předškoláky
  • bruslení pro děti 5 – 6leté nabízíme 16 lekcí bruslení pod vedením instruktorky a za účasti, dozoru a pomoci učitelek MŠ.
  • týdení kurz lyžování v Orlických horách
  • návštěva solnojodové jeskyně v podzimních nebo zimních měsících
  • exkurze a výlety
  • pravidelné návštěvy knihovny
  • návštěvy ZŠ s předškoláky před zápisem
  • divadelní představení pro děti v MŠ v průběhu celého roku
  • grafomotorika
  • výtvarné a pracovní činnosti
  • canisterapie se psy – pan Homolka
  • SPC logopedické vyšetření

Věnujeme se starším dětem v oblasti grafomotoriky. Pravidelně zařazujeme grafomotorická cvičení a kreslení s říkankami s použitím různých kreslících pomůcek a trojhranných tužek nebo násadek na tužky. Dbáme na správný úchop kreslícího materiálu.

Nacvičujeme a upevňujeme pravolevou orientace. Procvičujeme zrakové rozlišování a postřehování shod a rozdílů, detailů.

Rozvíjíme estetické cítění a vnímání, procvičujeme, prohlubujeme a upevňujeme pracovní a výtvarné dovednosti.

Provádíme logopedickou prevenci a věnujeme se rozvoji smyslového vnímání. Rozvíjíme obratnost mluvidel, fonematický sluch, slovní zásobu. Zařazujeme dechová, artikulační a sluchová cvičení, gymnastiku mluvidel. Spolupracujeme s klinickým logopedem a hlavně s rodinou při procvičování vadné hlásky.